Návod na výsadbu

Návod na výsadbu

Výhody stĺpovitých ovocných stromčekov

sloupovitestromky
sloupovitestromky Úroda ovocia takmer po celý rok
sloupovitestromky Tradičná chuť ovocia
sloupovitestromky Úroda na dosah ruky
sloupovitestromky Veľká úroda v krátkom čase
sloupovitestromky Odolné voči chorobám
sloupovitestromky Nepotrebujú veľa miesta, ideálne pre balkóny, terasy a malé záhrady
sloupovitestromky Nevyžadujú veľkú starostlivosť, výšku stromčeka zastrihávate podľa vášho želania

Vypestujte si svoje vlastné šťavnaté
a sladučké ovocie v bio kvalite !

Výsadba do voľnej pôdy

Pre stĺpovité ovocné stromčeky vyberáme slnečné a teplé stanovište, najlepšie orientované na južnú stranu, s pôdou dostatočne bohatou na živiny.
Stĺpovité ovocné stromčeky môžeme sadiť vedľa seba (0,5 až 1 m od seba, medzi jednotlivými radami potom 2 až 3 metre). Tieto stromčeky však nikdy nesaďte do záhona s ostatnou zeleninou, tá by totiž stromčeku brala toľko potrebnú vlahu.
Jarná výsadba začína hneď po rozmrznutí pôdy a trvá väčšinou do konca apríla. Rovnako ako na jeseň, ranné mrazíky nie sú žiadnou prekážkou pri výsadbe.
Pri jarnej výsadbe je nutné prvý mesiac stromčeky častejšie dôkladne zalievať (raz za týždeň, neskôr za suchého počasia jedenkrát za 10-14 dní).
Na jeseň, kedy je chladnejšie obdobie a rastliny sú už vo vegetačnom kľude, sa ovocné stromčeky vysádzajú asi od polovice októbra do doby, kým nie je pôda premrznutá do hĺbky.
Stromčeky sa dodávajú asi 70 cm vysoké, voľnokorenné (t.j. bez zemného obalu a kvetináča).

Ako ich zasadiť ?

Po vybalení môžeme korene ponoriť na 3 - 12 hodín do vody. Po namočení musíme stromček ihneď vysadiť.
Jama pre výsadbu stromčeka musí byť dostatočne hlboká (50x50x30 cm) a na jej dno - pre dobrý štart stromčeka - dáme kompost alebo zmes zeminy a dobre uležaného hnojiva. Nikdy nedávame pod stromčeky čerstvý hnoj! V prípade vylepšenia rašelinovým substrátom, nedávame ho viac ako 10-20 %, rašelina po vyschnutí zle prijíma vodu. Pridáme vrstvu hliny a až potom vložíme samotný stromček.
Stromček nedávame hlbšie ako je hrčka vrúbľovania. Obzvlášť dáme pozor na to, aby stromček nebol zasadený vrúbľovaným miestom pod úroveň pôdy. Pri ,,utopení“ stromčeka, t.j. pri nasadení podstatne hlbšie než bol v škôlke, môže dôjsť a často aj dochádza k uhynutiu stromčeka.
Potom zahrnieme buď priamo pôdou, alebo môžeme zvoliť kvalitný záhradnícky substrát, príp. substrát pre ovocné stromy. Aby sa pôda dostala dobre aj pod korene, stromček nadvihneme a zľahka ním zatrasieme, potom dohádžeme ostatnú zeminu.
Keď vysádzame stromček k opornému kôlu, zatlčieme kôl do stredu jamy pred výsadbou. U stĺpovitých stromčekov je podpora potrebná, kôl alebo tyčka by mali byť vysoké asi 2 m a v zemi min. 0,3 m.Nezabudnime stromček dôkladne a pomaly preliať vodou.
Na jeseň polievame iba raz pri výsadbe a potom už viac nie. Umelými hnojivami (NPK, Cererit) prihnojujeme až začiatkom júna. Pri jesennej výsadbe môžeme prihnojiť skôr, napr. v polovici mája.

Výsadba do kvetináča/nádoby

Nádoba by mala byť dostatočne veľká a hlboká, aby bol priestor pre drenáž a zároveň mal stromček dostatok miesta pre koreňový systém a zásobu živín, o veľkosti cca 30 l (aj väčšia). Stromčeky je potrebné každé 3 - 4 roky presadiť buď do väčšej nádoby alebo minimálne vymeniť kompletne zeminu.
Korene ponoríme na 12 - 24 hodín do vody. Po namočení musíme stromček ihneď vysadiť. Na dno nádoby dáme drenážnu vrstvu (hrubý piesok alebo kamennú drť, keramzit, perlit - pre odtok prebytočnej vody), stromček umiestnime doprostred nádoby, presypeme sypkou zeminou, mierne ním potrasieme, aby sa zemina dostala medzi korene, dosypeme substrát a mierne utlačíme, potom zasypeme zeminou cca 2 až 3 cm pod okraj kvetináča. Použijeme substrát pre ovocné stromy, príp. záhradnícky substrát s rašelinou.
Stromček má byť zasadený asi 5 - 10 cm nad tým miestom,kde kmienok prechádza do koreňov. Obzvlášť dáme pozor na to, aby stromček nebol zasadený vrúbľovaným miestom pod úroveň pôdy. Nakoniec je treba zasadený stromček dôkladne a pomaly preliať vodou.
V priebehu vegetácie nesmieme zabúdať na pravidelné hnojenie a samozrejme zálievku, ktorej intenzita závisí na tom, či je stromček pod prístreškom, alebo na daždi, a samozrejme záleží na intenzite slnečného svitu. Na hnojenie sú vhodné plné viaczložkové hnojivá.
Hnojenie robíme radšej slabšími dávkami, zhruba polovičnými, ako je bežné, ale o to častejšie. Najlepšie raz do týždňa, a to od vypučania až do doby dozrievania ovocia.

Stĺpovité ovocné stromčeky potrebujú málo miesta,
sú ideálne na balkóny, terasy a do malých záhrad.

Kvapalné hnojivo na
stĺpovité ovocné stromčeky

sloupovitestromky

Kvapalné hnojivo na
stĺpovité ovocné stromčeky

Toto hnojivo bolo špeciálne navrhnuté pre naše stĺpovité stromčeky.
Výsledky na seba nenechali dlho čakať,
naviac s 30% zvýšením chuti ovocia.

Referencie od vás